وزیر فرهنگ ونزوئلا در دهمین روز نمایشگاه کتاب سی‌وچهارم:

فرهنگ سدی محکم در برابر امپریالیسم است

2023-05-19 17:23

ارنستو ویگاس؛ وزیر فرهنگ ونزوئلا در دیدار با محمدمهدی اسماعیلی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، همزمان با دهمین روز نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، فرهنگ را عامل مهم اتحاد ملت‌ها دانست که مانند سدی محکم در برابر امپریالیسم ایستاده است.

 

به گزارش ستاد خبری سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ارنستو ویگاس، وزیر فرهنگ ونزوئلا، جمعه (بیست‌ونهم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲) در مصلی امام خمینی (ره) حاضر شد و پس از دیدار با محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و عوامل اجرایی نمایشگاه از غرفه‌های ناشران عمومی و دانشگاهی دیدن و در آیین رونمایی از ترجمه کتاب خود با عنوان «آوریل درون کودتا» شرکت کرد. 


ویگاس در این دیدار با اشاره به وسعت و گستردگی نمایشگاه کتاب تهران گفت: ما هم در ونزوئلا نمایشگاه کتاب داریم و با اینکه ابعادش بسیار کوچک‌تر از نمایشگاه کتاب تهران است، مردم از آن استقبال و همیشه در آن حضور پیدا می‌کنند. من علاوه‌بر اینکه یک مقام دولتی در دولت ونزوئلا هستم، یک نویسنده و مشتاق کتاب هم هستم و از این نظر بسیار خوشحالم که توانستم در این رویداد مهم شرکت کنم و از نزدیک با مسئولان فرهنگی، ناشران و مردم کتابخوان و کتاب‌دوست ایران تعامل داشته باشم.


وی با تاکید بر اهمیت فرهنگ در برابر هجوم امپرالیسم فرهنگی گفت: مردم در مسائل فرهنگی به‌صورت جدی و قوی حضور دارند و همین موضوع مانند یک نرده و سد دربرابر امپریالیسم و دشمنان قرار می‌گیرد. رسانه‌های دشمنان هیچ‌وقت این تصاویر حضور باشکوه مردم در نمایشگاه کتاب را نشان نمی‌دهند. امیدوارم توافقاتی که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم، به‌زودی عملیاتی شود. ما هم مثل شما از لباس و آیین‌های خود مراقبت می‌کنیم و مفتخر هستیم که با حفظ ریشه‌های فرهنگی با دشمن مقابله کنیم. 


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با ابراز خرسندی از حضور وزیر فرهنگ ونزوئلا در نمایشگاه کتاب تهران گفت: امیدوارم این سفر مقدمه‌ای شود تا بتوانیم توافقات قبلی صورت‌گرفته را عملیاتی کنیم. ما یک دیوان حافظ تقدیم شما می‌کنیم که از بزرگ‌ترین شاعران زبان فارسی و جهان است. دیروز در ایران روز خیام بود و امیدوارم روزی به نیشابور زادگاه خیام، شاعر معروف ایرانی هم سفر کنید.

 

یاسر احمدوند، رئیس سی‌و‌چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز در این دیدار گزارشی از روند برگزاری نمایشگاه کتاب سی‌وچهارم، میزان حضور ناشران و فروش تقریبی کل نمایشگاه ارائه کرد و ادامه داد: ما علاقه داریم که با کشوری چون ونزوئلا ارتباطات گسترده فرهنگی داشته باشیم. بسیار خوشحالم که در خدمت شما هستیم و امیدوارم بتوانیم مناسبات فرهنگی به‌ویژه ترجمه کتاب‌‌ها را گسترش دهیم.

 

سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «آینده خواندنی ‌است» ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت‌ ۱۴۰۲ در مصلی امام خمینی‌(ره) و همزمان به‌صورت مجازی در ketab.ir برگزار می‌شود.

Join Us: