فعالیت غرفه ملی ایران در هفتادمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت آغاز شد

همزمان با افتتاح نمایشگاه؛
1397/7/18 10:21

هفتادمین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت عصر روز گذشته(17 مهر) با حضورفدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، میخاییل جانلیدزه، وزیرامور خارجه گرجستان وهاینریش ریت‌مولر، رئیس اتحادیه‌ ناشران و کتابفروشان آلمان جمعی افتتاح شد. به دنبال آن از صبح امروز و همزمان با آغاز فعالیت این نمایشگاه، غرفه ملی ایران نیز  فعالیت های خود را آغاز کرد.

 به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران،  در این دوره از نمایشگاه، غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران همانند سال‌های گذشته از طریق مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و با مشارکت تشکل‌های صنفی نشر و ناشران در دو غرفه با متراژ 222 مترمربع برپا است.

در طراحی غرفه ملی ایران در سال جاری طرح‌ها و رنگ‌هایی بر مبنای هنر اسلامی درنظرگرفته شده است. بر اساس چيدمان غرفه، به هريك از ناشران و تشکل‌های نشر يك فضای مستقل اختصاص داده شد و برای نمايش کتاب‌های منتخب تشکل‌ها علاوه بر غرفه، استندهای ويژه ای نیز برای نمايش کتاب طراحی شده است.

18 ناشر، 3 آژانس ادبی و 5 تشکل صنفی نشر همراه با رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در برلین در غرفه ملی ایران فعالیت دارند.

با توجه به فراخواني که در اسفندماه سال گذشته توسط مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران منتشر شد، تعدادی ازناشران برای حضور به‌صورت مستقل در غرفه ملی ايران اعلام آمادگی کردند. انتشارات سوره مهر، انتشارات شهرستان ادب، انتشارات ققنوس، انتشارات ثالث، انتشارات نگاه، انتشارات هرمس، انتشارات نوید شیراز، انتشارات پیدایش، بنیاد پژوهش‌های قرآنی برکات، انتشارات هزاره ققنوس، موسسه فرهنگی هنری ماهور، کتاب الکترونیک ایران، انتشارات خانه هنرمندان، انتشارات ساپرا، بنیاد سعدی، انتشارات نحل و مجله Printed in Iran، آوا نامه دانش‌گستر، انتشارات کامل ناشرانی هستند که در غرفه ملی ایران حضور خواهند داشت و به فعالیت می‌پردازند و در کنار آنها آژانس‌های ادبی پل، تماس و کیا نیز در کنار ناشران در غرفه ایران فعالیت می‌کنند.

در غرفه بزرگ‌سال، اتحاديه ناشران و کتاب‌فروشان تهران 180 عنوان کتاب را در موضوعات مختلف ازجمله در حوزه ادبيات، ایران‌شناسی و کتب عمومی به نمايش خواهد گذاشت که طی يک فراخوان عمومی از ناشران جمع‌آوری و برای نمايش و ارائه در نمايشگاه انتخاب گرديده است.

گروه بین‌الملل انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی نیز به‌عنوان نماینده اعضا و ناشران دانشگاهی ایران که حدود 140 عضو رسمی دارد؛ باهدف تسهیل و افزایش تبادل کتاب و کالاهای فرهنگی برای اعضای خود و معرفی تازه‌ها و برگزیده‌های ناشران عضو در نمایشگاه حضور دارد

 مجمع ناشران انقلاب اسلامی، به نمايندگي از ناشران حوزه دين و انقلاب در نمايشگاه حضور خواهند يافت. در این دوره نمایندگان این مجمع علاوه بر مذاکره با ناشران بین‌المللی به گفتگو باعلاقه مندان در خصوص ادبیات ضد سلطه در جهان، ادبیات پایداری ایران و منطقه، انقلاب اسلامی و ادبیات کودک و نوجوان و نقش زنان در خلق و روایت حماسه دفاع مقدس می‌پردازند.

 ارائۀ آثار ويژه دفاع مقدس، به مجمع ناشران دفاع مقدس واگذارشده است.

هم‌چنین انجمن فرهنگی هنری زنان ناشر نیز برای چهارمین سال متوالی در غرفه ایران فعالیت دارند.

يکي از عمده‌ترین فعالیت‌های غرفه ايران، معرفي نمايشگاه بین‌المللی کتاب تهران و توزیع فرم‌های ثبت‌نام اين نمايشگاه برای سال آينده است.

همچنین در راستای تحقق سیاست‌های کلان فرهنگی نظام ج.ا.ایران و به‌منظور نیل به اهداف موردنظر در حوزه دیپلماسی فرهنگی طرح گرنت با اولویت انتشار کتابهای فارسی در حوزه ادبيات داستاني و غیرداستانی معاصر، هنر، اسلام‌شناسی و ایرا نشناسی و كودك و نوجوان فعالیت ویژه‌ای در نمایشگاه خواهد داشت.

امسال برای اولین بار غرفه کودک و نوجوان در کنار غرفه ایران برپا می‌شود. در این غرفه، جدیدترین آثار کودک و نوجوان عرضه خواهد شد و مدیریت و اجرای این غرفه به انجمن ناشران کودک و نوجوان واگذارشده است. 262 عنوان از بهترین‌های نشر کودک و نوجوان از بیش از 50 ناشر در این غرفه عرضه می‌شود. همچنین در این غرفه 3 ناشر و یک آژانس ادبی به‌صورت مستقل حضور دارند. آژانس ادبی کیا، انتشارات مبتکران، انتشارات امیرکبیر و انتشارات براق در این غرفه به فعالیت می‌پردازند.

تمامی کتاب‌های عرضه شده در غرفه ایران دارای چکيده انگليسی  و يک کاتالوگ الکترونيکی  است. علاوه بر آن، در کاتالوگ تهیه‌شده توسط انجمن نویسندگان کودک نوجوان، 105 نویسنده برتر حوزه کودک و نوجوان ایران معرفی‌شده‌اند.

دیدار با رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت و روسای نمایشگاه‌های کتاب کشورهای دیگرو امضاء تفاهم‌نامه تبادل غرفه رایگان با نمایشگاه کتاب تایوان که تفاهم اولیه آن در نمایشگاه کتاب سئول به انجام رسیده از فعالیت‌های دیگر غرفه ایران در ایام برپایی این نمایشگاه است.