نخستین حضور موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب عربی استانبول

1398/7/7 10:36

پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتب عربی تحت عنوان «کتاب ما را متحد می‌کند» در تاریخ 28 سپتامبر 2019 (6 مهر 1398) با حضور بیش از 200 ناشر از 15 کشور از جمله ایران، ترکیه، مصر، لبنان، عربستان سعودی، قطر، سوریه و ... در استانبول آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، این نمایشگاه با حضور یاسین اکتای مشاور فرهنگی رئیس جمهور ترکیه، مدیرکل فرهنگ و توریسم استانبول، رئیس اتحادیه ناشران ترکیه دیروز در شهر استانبول افتتاح شد.   

 نمایشگاه با حمایت اتحادیه ناشران ترکیه، انجمن بین‌المللی انتشارات کتب عربی و شهرداری استانبول ترکیه و حمایت رسانه خبرگزاری آناتولی در منطقه ینی کاپی برگزار شده و 9 روز ادامه خواهد یافت.

هر روز در حاشیه این نمایشگاه سمینارهای فرهنگی، هنری، میزگردها، کنسرت‌ها و نمایشگاه‌های نقاشی برگزار می‌شود. در نمایشگاه امسال تمرکز بیشتر بر فعالیت‌ها و سمینارهای فرهنگی بوده و بخش کودک و نوجوان نیز فعال است. علاقه‌ به زبان عربی طی سال‌های اخیر در ترکیه به ویژه میان دانشجویان رو به افزایش بوده و این نمایشگاه برای آن‌ها فرصت خوبی خواهد بود.

موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برای نخستین بار در این دوره از نمایشگاه کتاب حضور یافته است. انتشارات سوره مهر و انتشارات خدمت ماندگار نیز در این غرفه حضور دارند. در این دوره 330 عنوان کتاب به زبان عربی از انتشاراتی چون سمت، مجمع جهانی اهل بیت (ع)، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، سوره مهر، فاتحان، بعثت، بوستان کتاب، دانشگاه تهران، به نشر، حکمت، سفیر اردهال، براق، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، زین‌العابدین و ... در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

شایان ذکر است در اولین روز از نمایشگاه یاسین اکتای مشاور فرهنگی رئیس جمهور ترکیه، رئیس اتحادیه ناشران ترکیه و سایر مقامات حاضر از غرفه ابران بازدید و بر گسترش همکاری های فرهنگی بین دو کشور تاکید داشتند.

نمایشگاه مذکور بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی عربی در ترکیه و بزرگ‌ترین نمایشگاه بین‌المللی کتاب عربی در خارج از کشورهای عربی بوده و در منطقه ینی کاپی شهر استانبول برگزار شده است.

سال گذشته از چهارمین نمایشگاه که در همین منطقه، منطقه ینی کاپی برگزار شده بود، حدود 63 هزار نفر از آن بازدید کردند که امسال انتظار می‌رود بیش از 70 هزار نفر از آن بازدید کنند.

گفتنی است اولین نمایشگاه کتاب‌های عربی در استانبول ماه نوامبر سال 2015 برگزار شده بود.