در قالب یک پیام مکتوب صورت گرفت

2022-05-22 00:48

تشکر مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران


مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام(آیسسکو) با صدور پیامی از برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تشکر کرد. 

به گزارش ستاد خبری سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، دکتر سالم المالک مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام(آیسسکو) با صدور پیامی از برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تشکر کرد. 

دکتر سالم المالک در این پیام با تاکید بر اینکه نمایشگاه‌های کتاب در کشورهای عضو، از موفق‌ترین نمایشگاه‌های کتاب در جهان هستند از تلاش برگزارکنندگان نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در جهت نشر دانش و ایجاد فرصتی برای تبادل فرهنگی بین اندیشمندان، نویسندگان، پدیدآورندگان و تمامی مردان و زنان اهل قلم، با هدف ایجاد صلح و همکاری بین کشورها تشکر کرده است.

مشروح پیام مکتوب مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام(آیسسکو) شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
حمد و ستایش مخصوص الله است که پروردگار جهانیان است و سلام و صلوات بر پیامبر ما محمد و آل محمد

عالیجنابان! بزرگواران!
پیش از هر چیز، مایلم از برگزارکنندگان نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قدردانی نمایم. همچنین مایلم از کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران و دفتر منطقه‌ای آیسسکو در تهران تشکر کنم. 
سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام(آیسسکو)، به عنوان چراغ راه جهان اسلام درحوزه‌های صلاحیت خود، ارزش زیادی را برای افزایش آگاهی در میان جوامع و توسعه جوامع دانش‌محور، در هسته اصلی مأموریت خود قائل می‌شود. تمدن اسلامی یکی از برجسته‌ترین تمدن‌های بشری است که به کتاب و تولید آن علاقه زیادی نشان داده است. وفور کتب، نسخ خطی و اسناد در کتابخانه‌های کشورهای عضو آیسسکو که نظیر آن در جای دیگری یافت نمی‌شوند، شاهدی بر این موضوع است.
شهرهای باستانی اسلامی، قطب‌های اصلی انتشار کتاب بوده‌اند. کتاب‌هایی که در مشرق تولید می‌شدند در مدت زمان کوتاهی به مغرب می‌رسیدند و بالعکس. برای مثال، مقدمه ابن‌خلدون در مدت زمانی بی‌سابقه به مشرق رسید.
نمایشگاه‌های کتاب در کشورهای عضو، از موفق‌ترین نمایشگاه‌های کتاب در جهان می باشند. با این وجود، کشورهای جهان اسلام در جهت القای فرهنگ کتابخوانی درجوامع خود و تدوین قوانین لازم برای حمایت از عوامل زنجیره تولید کتاب از جمله حمایت از حقوق مالکیت معنوی نویسندگان و پدیدآورندگان کتاب، حقوق ناشران و توزیع کنندگان، مبارزه با سرقت ادبی و اطمینان از در دسترس بودن کتاب با قیمت‌های مقرون به صرفه برای خوانندگان، هنوز راه درازی در پیش دارند.
عالیجنابان! بزرگواران!
نمایشگاه‌های کتاب به افزایش آگاهی، انتشار دانش و تثبیت فرهنگ کتابخوانی در میان جوامع کمک می‌کنند و بنابراین مشارکت آگاهانه و فعال شهروندان در امور عمومی و توسعه جامعه را ارتقاء می‌بخشد. همه این عناصر می‌توانند به طور مؤثری باعث یک رنسانس علمی و توسعه همه جانبه در ابعاد اجتماعی، آموزشی، اقتصادی و فرهنگی شوند.
نمایشگاه کتاب، علاوه بر انتشار دانش و کاهش جهل و بی‌سوادی، تأثیر اقتصادی مثبتی نیز دارند. این نمایشگاه‌ها، از انتشار و توزیع حمایت می‌کنند و صنایع کاغذ با تمام فعالیت‌های مرتبط، از یک صنعت پر رونق کتاب، سودهای مختلفی می‌برند. نمایشگاه‌های کتاب، به تقویت اقتصاد ملی کمک می‌کنند و سود قابل توجهی ایجاد می‌نمایند.
علاوه بر آن، نمایشگاه‌های کتاب، حقوق بشر را ارتقاء می‌بخشند و اطلاعات لازم را برای تصمیم‌گیری فراهم می‌کنند. جوامعی که کتاب می‌خوانند، به شأن اعضای خود احترام می‌گذارند و منابع دانش لازم را در همه زمینه‌ها در اختیار آنها قرار می‌دهند تا آنان را در ساختن جوامع سعادتمند، سهیم نمایند.
نمایشگاه‌های کتاب، کمک قابل توجهی به اشاعه فرهنگ کشورهای برگزارکننده، تبلیغ چهره‌های برجسته، نویسندگان و روشنفکران آنها و آزاد کردن پتانسیل خلاق جوانان آنان می‌نمایند. هدف اصلی نمایشگاه‌های کتاب، دسترسی آسان به دانش برای خوانندگان و پژوهشگران در مراکز تحقیقاتی یا دانشگاه‌ها و بی‌نیازی آنان از طی مسافت‌های طولانی و صرف مبالغ هنگفت برای یافتن منابع دانش است.
نمایشگاه‌های کتاب رویدادهای مهمی برای کشورهای برگزارکننده برای نشان دادن قدرت نرم خود هستند. این نمایشگاه‌ها، همچنین به عنوان بسترهایی برای این کشورها عمل می‌کنند تا سرمایه فکری ارزشمندی را که برابر با سرمایه مالی آنها است، فراهم آورند و اثربخشی و نفوذ آنها را در چشم‌انداز فرهنگی جهانی افزایش می‌دهند.
عالیجنابان! بزرگواران!

در پایان از تلاش برگزارکنندگان نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در جهت نشر دانش و ایجاد فرصتی برای تبادل فرهنگی بین اندیشمندان، نویسندگان، پدیدآورندگان و تمامی مردان و زنان اهل قلم، با هدف ایجاد صلح و همکاری بین کشورها تشکر می‌نمایم.
والسلام علیکم ورحمت الله و برکاته

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در دو قالب حضوری و مجازی از 21 اردیبهشت آغاز به کار کرد. بخش حضوری در 31 اردیبهشت به کار خود پایان داد اما بخش مجازی آن تا ساعت 24 دوشنبه دوم خرداد ادامه دارد.

Join Us: