معرفی نشر ایران در بلگراد

1398/7/28 14:57

شصت و چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد از 28 مهر تا 5 آبان 1398 برگزار می‌شود. موسسه‌های نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با همکاری رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در بلگراد در این دوره از نمایشگاه در غرفه‌ای به مساحت ۲4 مترمربع حضور دارد.

به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، بر اساس اعلام مسئولان نمایشگاه کتاب بلگراد ۶۶۷ نشست و رونمایی در این دوره از نمایشگاه پیش‌بینی‌شده است که نسبت سال گذشته ۱۵ درصد رشد دارد. مصر مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه است.

بر اساس هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده مطرح کشورمان به‌عنوان مهمان افتخاری در غرفه ایران حضور دارند و از کتاب قصه‌های مجید که به زبان صربی ترجمه‌شده است با حضور ایشان در غرفه ایران رونمایی خواهد شد. این کتاب با ترجمه الکساندر دراگویچ و از سوی انتشارات اسلوژبنی گلاسنیک (بزرگ‌ترین ناشر دولتی صربستان) منتشر خواهد شد. همچنین آژانس ادبی دایره مینا نیز در غرفه ایران حضور می‌یابند و بر اساس هماهنگی و رایزنی‌های قبلی با ناشران مطرح صربی جهت فروش رایت دیدار خواهند داشت.

موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و رایزنی فرهنگی در این دوره از نمایشگاه بیش از 400 عنوان کتاب را در حوزه‌های کودک و نوجوان، ادبیات، شعر، ایران‌شناسی، هنر و دین را در معرض دید عموم قرار می‌دهد. شایان‌ذکر است حدود 100 عنوان کتاب رایزنی به زبان صربی ترجمه‌شده است. جمهوری اسلامی ایران در سال 2016 به‌عنوان مهمان ویژه در این نمایشگاه شرکت کرده بود.

 امضا تفاهم‌نامه تبادل غرفه بین دو نمایشگاه، رونمایی از کتاب، دیدار و نشست دانشجویان فارسی آموز دانشگاه بلگراد و دانشکده عالی توریسم با نویسنده مطرح کشور، نشست مشترک با نویسندگان صربی، رایزنی با ناشران صربستان جهت تبادل رایت، معرفی صنعت نشر ایران به زبان صربی و انگلیسی، معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و دعوت از ناشران خارجی برای حضور در این نمایشگاه، معرفی طرح‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برنامه روز ایران ازجمله برنامه‌های در نظر گرفته‌شده برای حضور ایران در این دوره از نمایشگاه است